Mail od Tucows o przetwarzaniu danych

Nowa regulacja europejska, znana jako RODO, weszła w życie z dniem 25 maja 2018. Wiele firm zobowiązanych jest do dokonania zmian w procedurach, aby były one zgodne z wyżej wymienioną regulacją.
 
Zmiany mają kluczowy wpływ również na działanie głównych rejestratorów domen. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie zgody na przetwarzanie danych. Nasz główny rejestr większości domen światowych - Tucows (OpenSRS) - rozpoczął wysyłkę nowych maili informacyjnych do klientów. Mogą Państwo otrzymać niniejsze wiadomości w czasie rejestrowania nowej domeny, po dokonaniu transferu, oraz po wprowadzeniu zmian w danych kontaktowych lub zmianie właściciela domeny - czyli w każdym przypadku utworzenia nowego konta lub edycji istniejącego konta. W każdym z wymienionych przypadków użytkownik musi podjąć decyzję czy zgadza się na przetwarzanie danych osobowych przez główny rejestr Tucows (Open.SRS).
 
Na zrzutach ekranu poniżej przedstawiamy działania, które użytkownik musi podjąć w przypadku otrzymania wyżej opisanego maila.
 
1. Po zarejestrowaniu nowej domeny światowej (gTLD - na przykład .com, .net, .info, .online, .store itp.) otrzymają Państwo wiadomość e-mail z informacją jak poniżej. W mailu będzie znajdował się link, który przekieruje Państwa do interfejsu, w którym możliwe będzie wyrażenie lub niewyrażenie zgody na przetwarzanie danych.
 
 
2. Link przekieruje Państwa do interfejsu (patrz Obraz #2 poniżej). W tym miejscu znajduje się informacja o powodzie otrzymania wiadomości mailowej. Widoczna będzie również nazwa naszej firmy (AlphaNet sp. z o. o.). Wyrażenie zgody jest opcjonalne. Użytkownik sam podejmuje decyzję czy chce wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. Odpowiedź pozytywna może być jednak bardzo pomocna w przyszłości. W przypadku utraty dostępu do kontaktowego adresu e-mail, zmiana będzie niemożliwa bez udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych.
3. W przypadku zmiany właściciela domeny, otrzymają Państwo wiadomość bardzo podobną do powyższej. Użytkownik w każdym przypadku sam podejmuje decyzję czy chce wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. W większości przypadków wyrażenie zgody nie jest niezbędne do zakończenia procesu rejestracji domeny. Wiadomości są generowane i przesyłane jedynie w przypadku rejestracji domen. W niektórych przypadkach wyrażenie zgody jest niezbędne jeszcze przed rejestracją domeny. Takimi przypadkami są na przykład domeny .cn (niedostępna w naszej firmie) oraz .jp (dostarczana przez innych rejestratorów).