Co to jest DNSSEC?

DNSSEC jest rozszerzeniem systemu DNS (Domain Name System) mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa domeny. Weryfikuje autentyczność informacji uzyskanych z DNS-u i chroni przed pewnymi zagrożeniami takimi jak phising.

DNSSEC zmniejsza ryzyko takich zjawisk jak:
- nieuprawnionego dostępu do skrzynek pocztowych
- obejścia ochrony antyspamowej podczas sprawdzania DNS
- ujawnienia poufnych danych (takich jak: hasła, numery kart kredytowych itp.)
- ataku na treści umieszczone na stronie

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat specyfikacji technicznej DNSSEC odwiedź stronę: https://eurid.eu/pl/moje-konto-abonenta-domeny-eu/

Gdzie i jak skonfigurować DNSSEC?

Strefa bezpieczeństwa obecnie dostępna jest tylko dla domen .pl, .cz (ccTLD.cz) oraz .eu (ccTLD.eu).

DNSSEC można uruchomić tylko dla domen wykupionych w firmie Forpsi.pl i posiadających nasze nazwy serwerów DNS. Usługa jest bezpłatna. Można ją uruchomić bezpośrednio z panelu zarządzania usługami admin.forpsi.pl, w karcie Domeny i klikając link "Włącz DNSSEC".

Jeżeli klient dla swojej domeny .pl, .cz lub .eu (której rejestratorem jest INTERNET CZ, Forpsi.pl) używa własnych nazw serwerów DNS to musi dla niej najpierw utworzyć zestaw kluczy DNS z "zestawu kluczy" (keyset). Te operacje (stworzenia zestawu kluczy i dodania) należy wykonać za pomocą formularza zmiany danych do domeny (zmiany do domeny należy potwierdzić odpowiednim hasłem do niej. Hasło to możemy wysłać mailem na adres właściciela lub administratora domeny za pomocą linku "Nie pamiętam hasła").

Ustawienia DNSSEC pojawiają się natychmiast w bazie Whois domen .pl, .cz oraz .eu, a ich zastosowanie to kwestia kilku godzin.