Zużycie powierzchni na serwerze VPS

Przy określaniu dostępności miejsca na dysku serwera wirtualnego na platformie Windows informacje te są wyświetlane w specyficzny sposób. Podana wielkość niektórych katalogów jest większa niż rzeczywista zużyta przez nie powierzchnia na serwerze VPS.

Jest to spowodowane tym, że do obserwowanej wielkości jest dodawana również ilość przestrzeni fizycznej, która nie jest częścią serwera wirtualnego klienta – do tej przestrzeni są kierowane wyłącznie wirtualne linki. Ta przestrzeń nie jest zaliczona do quoty na dysku zarezerwowanej dla serwera wirtualnego. Na przykład, natychmiast po utworzeniu serwera okazuje się, że rozmiar katalogu C/:Windows/ jest większy niż 2 GB.

Zazwyczaj sprawdzamy zajętość powierzchni usługi w momencie kiedy zaczyna jej brakować. Często zdarza się, że powierzchnia serwera jest zajęta przez duże pliki logów, które standardowo znajdują się w C/:Inetpub/vhost/nazwa_domeny/statistics (logi serwera) i C/:SWsoft/Plesk/Mail Servers/Mail Enable/Logging (logi serwera poczty).